0216-460-19-63

Küçüksu Mah. Rasathane cad. Ömürtepe sok. no:31/A Küçüksu-Üsküdar/İstanbul

FOLLOW US ON INSTAGRAM
Top

Blog

Kas Gelişimi Nasıl Gerçekleşir?

Kas dokusunun gelişmesini (hipertrofi) sağlayan 3 temel prensip bulunuyor.
1.Mekanik gerilim
2.Metebolik stres
3.Kas hasarı
Mekanik gerilim kasın ağırlığı kaldırmak için uyguladığı kuvvettir.1RM (rep Max/1 tekrar yapılan maksimum ağırlık) kullanıldığında mekanik tansiyon maksimum seviyededir.
Optimumum metebolik stress (pump/yanma hissi) için kasları belirli bir süreyle farklı açılardan devamlı olarak gerilim altında tutmak gerekir.
Kas hasarı,egzersiz yapıldığında kas dokuda oluşan mikro seviyedeki yırtıklardır.Kas dokusu daha sonra dinlenme sırasında onarılırken kendini daha kuvvetli olacak şekilde adapte ederek (yani gelişerek) adaptasyon sağlar.
Kas dokusunun büyümesinde hormonlarda önemli rol oynar.Bu süreçte rol oynayan 3 önemli hormon var.İnsülin benzeri büyüme faktörleri (IGF),Testosteron ve büyüme hormonu’dur.(GH)
Kaslarınıza büyüme sinyali göndermek için belirli bir program dahilinde antrenman hacmini(set*tekrar*ağırlık)kademeli olarak arttırmak gerekir.Bu işleme “progressive overload” aşamalı yükleme adı verilir.
Antrenman esnasında hasar gören kas liflerinin kendini onararak daha güçlü hale gelmesi için sağlıklı beslenme ve uyku düzenine dikkat etmelisiniz.

No Comments