0216-460-19-63

Küçüksu Mah. Rasathane cad. Ömürtepe sok. no:31/A Küçüksu-Üsküdar/İstanbul

FOLLOW US ON INSTAGRAM
Top

Blog

Fitness’a yeni başlayanların yaptığı 7 büyük hata

Hepimiz yaptığımız spordan daha fazla verim almak istiyoruz. Ancak daha fazla verimi, keyifli ve sürdürülebilir bir şekilde, sakatlıklardan kaçınarak almaya çalışmalıyız. Bu amaç doğrultusunda özellikle fitness sporuyla yeni tanışanların yoğunlukla yaptığı 7 hatayı izah edeceğim. Yaptığın spordan sıkıldın mı? Başarısız mı hissediyorsun? Bu 7 hatayı düzeltirsen her şey çok daha eforsuz ve keyifli olacak!

Hata 1: Hızlı İlerlemeye Çalışıyorsun

Spordan hızlı şekilde geri dönüş almayı elbette herkes ister ve istemelidir. Ancak bu hırs bizi çoğu zaman başarısızlığa sürüklüyor. Ne yazık ki sektör verilerine göre spor salonlarına kayıt olan her 10 bireyin 9’u spora bir ay bile devam edemiyor.

Hata 2: Bilinçli Bir Programın Yok

Spor salonuna gittiğinde ne yapman gerektiğini bilmiyorsun. Bir şeyler yapsan dahi, işler istediğin gibi gitmediğinde nasıl değişiklik yapman gerektiğini bilmiyorsun. Antrenmanlarını takip etmiyorsun, her hafta aynı egzersizleri aşağı yukarı aynı şekilde yapıp salondan ayrılıyorsun.Bu yüzden mutlaka egzersiz fizyolojisinin adaptasyon prensiplerine göre bilinçli şekilde, hayat standartlarımıza uygun ve bizi daha da motive edecek bir programa sahip olmalıyız.

Hata 3: Ağırlık Çalışmıyorsun

Atletik ve estetik bir fizik için yalnızca koşu bandında veya bisiklette kardiyo yapmak yeter zannediyorsun. Ağırlık çalışmanın bir şekilde zararlı olduğunu düşünüyorsun veya sakatlanmaktan endişe ediyorsun. Oysa ki ağırlık çalışmamak daha zararlı.

30 yaşından itibaren kas kaybetmeye başlıyoruz. Kas kütlemizin olmayışı vücudumuzda ağrı ve sakatlıkları artırıyor. Vücudumuzun estetik hatlara sahip olması kas kütlemiz ile beraber geliyor.

Hata 4: Egzersizleri Doğru Şekilde Uygulamıyorsun.

Bunun için kesinlikle bir Personal Trainer’a ihtiyaç var.

Hata 5: Eğlendiren Antrenörü İyi Sanıyorsun.

Gerek kendi başına, gerek eğitmeninle beraber antrenman yaparken amacın her antrenmanda daha iyi performansa erişmek olmalıdır.Her antrenman daha iyi olmuyorsan, bir şeyler yanlış gidiyor demektir.

Hata 6: Yağ Yaktıran, Sıkılaştıran Egzersizi Arıyorsun.

Kaslarımız “sıkılaşma” yaşamazlar, ya da karın kası çalışmak göbeğimizdeki yağları eritmez.Sıkılaşma yağlarımızın yakılarak vücudumuzun daha incelmesi ve sertleşmesi ile gerçekleşir. Dolayısıyla bir egzersiz direkt olarak vücudumuzu sıkılaştırmaz. Egzersizler kasları büyütür, ama yağları da yaktığı için daha sıkı görünürüz.

Hata 7: Beslenme Düzenin Hayatını Zindan Ediyor..

Yapman gereken hayat şartlarına en yakın şekilde sağlıklı pişirme teknikleri ile dengeli şekilde beslenmek. Herhangi bir besin grubunu dengesiz şekilde abartmadığın müddetçe muhtemelen doğru yoldasın. Yani karbonhidrat düşman değil, çok fazla karbonhidrat düşman. Şeker kötü değil, dengesiz şekilde fazla şeker kötü. Fast food kötü değil, sürekli fast food tüketmek kötü.

Share
No Comments